28 czerwca 1956 roku stolica Wielkopolski stała się miejscem pierwszego masowego buntu przeciwko komunistycznej władzy w powojennej Polsce. Tysiące robotników wyszły na ulice, domagając się godnych warunków życia, wyższych płac i poszanowania podstawowych praw obywatelskich. Demonstracja, która rozpoczęła się jako protest ekonomiczny, bardzo szybko przerodziła się w otwarty sprzeciw wobec systemu komunistycznego.
